wrzosowe i inne kolorowe zabobony

 

 hej hej

dzisiaj szukamy

wprowadzamy kwiaty do domu


Przesądy dotyczące kwiatów 

 

Czterolistna koniczyna – gwarantuje szczęście, jeśli oddamy ją innej osobie, nawet zasuszoną, będziemy mieć szczęście w miłości. Maki - nie należy trzymać ich w wazonie, bo przynoszą pecha. Nagietki – sprzyjają nałogom. Bratki - ich zrywanie w słoneczny dzień przynosi deszcz. Kwiat pomarańczy – w czasie ślubu trzeba go mieć w bukiecie, to zwiastun płodności. Janowiec ciernisty – trzymanie jego kwiatów w domu przynosi nieszczęście. Majowe kwiaty – przynoszenie ich do domu źle wróży. Żonkile - zerwanie i ofiarowanie jednego kwiatka przynosi nieszczęście, zawsze należy je dawać w pęku. (Lepiej ich unikać) Przebiśniegi - nie należy przynosić chorej osobie, bo przedłużą jej chorobę. Wrzos - nie należy dodawać wrzosu do wiązanki ślubnej; spowoduje on, że małżeństwo będzie bardzo krótko szczęśliwe.
Wrzosy w domu lub ogrodzie przynoszą nieszczęście, chorobę, mówią nawet, że śmierć.
Hortensja - z uwagi na to, że jest to kwiat służący głównie do ozdoby Grobu Pańskiego w niedzielę wielkanocną, podobno przynosi do domu cierpienie. "Szable" (kwiatki o długich, sztywnych, spiczasto zakończonych liściach) w domu, powodują kłótnie i nieporozumienia. Hibiskusy - słyszałam, że hodowane w domu przynoszą choroby, a nawet śmierć Kaktusy -przynoszą nieszczęście domownikom Róże - nie powinno ich być w bukiecie ślubnym (mają kolce) to zły znak. Kalie - nazywane często kwiatami pogrzebowymi. W bukiecie ślubnym podobno przynoszą pecha. Należy ich także unikać w bukietach na imieniny lub urodziny. Fikusy - nie powinniśmy ich trzymać(hodować) w domu, ponieważ rosną ładnie tylko wtedy kiedy w domu źle się dzieje lub panuje choroba Hoja - to podobno "kwiatek biedy" i jak dobrze rośnie to w domu bieda panuje. Paprocie - dobrze mieć je w domu, podobno dobrze wpływają na Nasze zdrowie, a także odpędzają  złe duchy. Bluszcz – rosnący na zewnątrz przy ścianie domu przynosi szczęście. W domu nie powinno się go hodować. Rozmaryn – chroni przed złymi duchami i zarazą. W bukiecie panny młodej przynosi szczęście.  Trawa – jedzenie trawy przez psy i koty wróży deszcz
suszonych kwiatach podobno nie wolno ich trzymać w domu bo przyciągają nieszczęścia.
  w szpitalach nie pozwalają wstawiać do tego samego wazonu białych i czerwonych kwiatów, bo to wróży śmierć pacjenta. Chorzy opuszczający szpital nie powinni zabierać ze sobą kwiatów, które dostali, bo to wróży rychły powrót....

hmmm dziwne te przesądy
no ale cóż to ludzie nie wymyślą.... 


 kilka słów o kwiatach....
co kwiat oznacza?
dzwonek - gadatli­wość,
tulipany - dumę,
orliki — niewdzię­czność,
niezabudka - stałość,
a róża -miłość.

W Japonii tradycyjny noworoczny bukiet składa się z gałązek sosny, symbolizującej długowieczność, pędów bambusa - sym­bolu szybkiego wzrostu i wytrzymałości na wszystkie przeciwności życia, oraz gałązek kwitnącej śliwy - wyrażającej życzenia radości i szczęścia.
U staro­żytnych Greków na przykład, róża ozna­czała tęsknotę za przeszłym, za minioną młodością. Wyrazem niewinności i czys­tości była lilia.
U Egipcjan lilia oznaczała krótkotrwałość życia, a także swobodę i nadzieję. We Francji była symbolem władzy królewskiej i wraz z margerytką weszła do herbu króla Ludwika IX.
Japo­ńczycy uważają chryzantemę za symbol niebiańskiej światłości, a Włosi za symbol śmierci.
Chińczycy na znak miłości ofiaro­wywali peonię, Anglicy - niezapominaj­kę.
Goździk we Francji był symbolem walki i rewolucji, a w Niemczech oznaczał wierność i stałość.
W Belgii robotnicy w czasie strajków przypinali do bluz kwia­ty chabrów.

 kwiaty w mieszkaniu zawsze pieknie wyglądają
a czy przyniosą szczęście hmmm
nie zaszkodzą
chyba, że suszone kuszą los, ale ale 
zabobony...

 jesieni czas
wszędzie wrzosy
a wrzos to łzy???


Wrzosy występują niemal w całej Europie, zachodniej Azji i Afryce. Znanych jest około 250 odmian różniących się barwą kwiatów, budową oraz porą kwitnienia. W Polsce pierwsze odmiany były znane już 150 lat temu.
Wrzosy oprócz tego, że cieszą oczy, miały dawniej zastosowanie w budownictwie. Na przykład w Szkocji budowano z nich biedne szkockie chaty, płoty, a także wyrabiano z wrzosów miotły. Ponadto wrzosy wykorzystuje się do różnych naparów leczniczych, na herbatkę, piwo, czy miód-nazywany bywa królem miodów, ponieważ trudność i pracochłonność w pozyskaniu, także mała ilość wrzosowisk w Polsce sprawia, że dostępny jest w nielicznych pasiekach. W ziołolecznictwie natomiast wykorzystuje się wrzosy jako napary, które mają właściwości moczopędne, antyseptyczne i uspokajające.
"Wrzesień wrzosami strojny, lecz od pracy znojny.
Wrzesień chodzi po rosie, zbiera grzyby we wrzosie."
  


 Szkoci uważają, że kolor wrzosu pochodzi od krwi przelanej w walkach klanowych i dzięki temu noszona przy sobie roślina ma przynosić szczęście, chroniąc zwłaszcza przed przemocą. Natomiast spanie na wypełnionej wrzosem poduszce ma sprowadzać sny przepowiadające szczęście. Palenie gałązek wrzosu wraz z liśćmi paproci może ponoć sprowadzić deszcz, a w Irlandii jest też stosowane do wywoływania duchów śmierci. Szkoccy pasterze przed letnim Przesileniem okrążali swoje pola i bydło zgodnie z ruchem Słońca, trzymając zapalone pochodnie z wrzosu. Miało to zapewnić obfite plony i płodność krów. W Walii wrzos jest przynoszącym szczęście składnikiem ślubnych bukietów.
  Badania naukowe dowiodły, że roślina ta nie tylko nawilża skórę, ale przede wszystkim ochrania ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Ze względu na swoje regeneracyjne właściwości stanowi cenny składnik mieszanek ziołowych stosowanych do kąpieli kosmetycznych i leczniczych. Wrzos cieszy się ogromnym powodzeniem  wśród młodych kobiet i tych wieku dojrzałym, ponieważ ujędrnia skórę i sprawia, że wygląda ona młodziej. Wrzos wchodzi często w skład gotowych preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji ciemnych włosów. 


  Łyżkę suszonych kwiatów zalać szklanką wody i gotować przez 3-5 minut, następnie przecedzamy i pijemy 2-3 razy dziennie. Odwar stosujemy w chorobach układu moczowego i układu pokarmowego.


herbatka: Zalewamy wrzątkiem tyle wrzosu, aby napar miał kolor czerwonawy. Na ogół jest to czubata łyżka kwiatów. Herbatkę parzymy 10 minut, pod przykryciem. Pijemy raz dziennie.  Wrzosowy – kolor zimny pochodny, jasny, szarawy fiolet. Przypisywany wrzosom (Calluna vulgaris). W rzeczywistości wrzosy przyjmują kilka różnych odcieni jasnych fioletów, czasami z domieszką róży, np. fiołkowy.

wrzosowe wnętrza...

 

wrzosy z bibuły:
  Do wykonania potrzeba bibułka, rurki do napojów i klej, który po wyschnięciu będzie przeźroczysty.
Bibułkę tniemy na kwadraty 5 x 5 cm i zgniatamy w kuleczki, które przyklejamy od zgięcia rurki w górę.

 
pechowy, szczęśliwy, neutralny..... najlepiej wygląda w swoim naturalnym środowiskuKomentarze

  1. W zabobony nie wierzę ;) ale przyjmuje wersję walijską;) bo ja bukiet ślubny z wrzosu miałam 😉💙

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty