Jabłuszko pełne snu

Słowo "jabłko" w językach słowiańskich jest wspólne z innymi językami indoeuropejskimi używającymi pierwowzoru IE *haébl̥, haebōl lub PIE *abh, mającego znaczyć "wilgotny, soczysty" 

 Jabłonie rosły w Europie już w epoce kamiennej. Wzmiankowane są już w Biblii oraz w mitologii greckiej. O ich zbawiennym wpływie na nasze zdrowie pisał już Hipokrates (v-Iv w.p.n.e.), a nadworny lekarz cesarzy rzymskich Galen (II w.n.e.) zalecał wino jabłkowe jako cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości. Jabłonie uprawiano w dawnej Polsce, a ich ślady znaleziono w Biskupinie. Niegdyś, 3 lutego w dzień św, Błażeja, patrona od bólu gardła, świecono w kościołach jabłka, które potem spożywali i ludzie i zwierzęta. 



Jabłko spada z drzewa tylko raz.






  „One apple a day take's doctor away”


28 września to Światowy Dzień Jabłka



  Jabłka wydzielają etylen, który reguluje wzrost. Jeśli np. w spiżarni mielibyśmy zielone pomidory, to znacznie szybciej one dojrzeją w towarzystwie jabłek.


 skąd się wzięło jabłko?
odpowiedź tutaj: http://chomikuj.pl/lukasz.prusin/*26gt*3b*26gt*3b*26gt*3bFILMY+DOKUMENT.*26lt*3b*26lt*3b*26lt*3b/*e2*96*baFILMY+DOKUMENTALNE/Sk*c4*85d+Si*c4*99+Wzi*c4*99*c5*82o+Jab*c5*82ko,1916125008.avi%28video%29



 Mieszkańcy Big Apple czyli Wielkiego Jabłka mówią o swoim znaku, że jest symbolem obfitości i dobrobytu, jakie daje ich miasto. Ale niekoniecznie takie miało być jego znaczenie, gdy po raz pierwszy publicznie, w 1892 roku, Nowy Jork został porównany do "najbardziej cuchnącego zepsutego jabłka na drzewie dekadenckiego federalizmu".

Komentarze

  1. Ta ciekawostka o takiej symbiozie jabłek i pomidorów zupełnie mnie zaskoczyła...

    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty