a w pudełkach po zapałkach

jakaś żaba śpi....
że by tylko
drugie życie pudełek po zapałkach...

W 1855 Szwed J. E. Lundström założył fabrykę zapałek w miejscowości Jonköping. Jego zapałki miały łebki wykonane według pomysłu Johna Walkera, natomiast draski zawierały fosfor czerwony według pomysłu Böttgera z Frankfurtu. J. E. Lundström swoje zapałki umieszczał w stosowanych do dziś pudełkach z wysuwaną szufladką. Na wierzchu pudełka zaczęto umieszczać etykiety, początkowo z informacją o producencie, później o różnej treści (reklamowej, edukacyjnej), co dało początek filumenistyce.
Od 1831/1833 roku produkowano też zapałki z główką wykonaną z białego fosforu pokrytego izolującą od dostępu powietrza masą. Przy potarciu o dowolną powierzchnię masa izolująca ścierała się a fosfor ulegał zapaleniu. Oprócz łatwopalności zapałki te ze względu na trujące właściwości białego fosforu były niebezpieczne zarówno przy produkcji jak i w użyciu. Pod wpływem opinii publicznej od końca XIX w., w różnych krajach stopniowo zakazywano używania w zapałkach białego fosforu.
  • 508 – w Chinach wynaleziono pierwsze zapałki, zwane „ognistym calowym patykiem”. Składały się z patyka sosnowego z główką z siarki.
  • 1805 – w Paryżu Jan Christian Chancel, asystent francuskiego chemika Thenarda, wyprodukował pierwsze europejskie zapałki. Ich zapalenie następowało przez zanurzenie końca specjalnie spreparowanej drewnianej drzazgi w stężonym kwasie siarkowym.
  • 1826 – angielski aptekarz John Walker wynalazł zapałki składające się z chloranu potasowego, siarczku antymonu i krochmalu. Zapalały się przez potarcie o papier ścierny z powierzchnią wykonaną z mielonego szkła.
  • 1833 – Anglik S. Jones zaczął produkować w Londynie zapałki fosforowe.
  • 1836 – w USA w stanie Massachusetts uruchomiono pierwszą fabrykę zapałek z łebkami fosforowymi.
  • 1845 – chemik Anton von Schrotter uzyskał czerwony fosfor.
  • 1855 – Szwed J. E. Lundström uruchomił fabryczną produkcję zapałek bezpiecznych tzw. zapałek szwedzkich.
  • 1893 – Schwierung wynalazł zapałki, zapalające się o każdą powierzchnię (składające się z ołowianu potasowego K4PbO4 i fosforu czerwonego).
  •  



    pudełeczka------>... http://www.kokeshi-m.com/


     


    budowla z zapałek-------->>>>  http://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-niesamowita-budowla-z-6-milionow-zapalek-zobacz-zdjecia,nId,426585

    z zapałek cuda do oglądania tutaj------>>>   http://fundir.org/gallery,co_mozna_zrobic_z_zapalek_,1231,0,0.html





    Draski znajdujące się na pudełkach zawierają zwykle fosfor czerwony, klej i inne składniki zapewniające powierzchnie tarcia. Natomiast łebek zapałki głównie składa się z chloranu potasu. Podczas pocierania zapałki o tarko, wydzielające się ciepło powoduje reakcje fosforu z potasem. Tak dochodzi do zapalenia zapałki.


    Przyjemnego weekendu;)        

Komentarze

Popularne posty