z jarzębiny

11 września – Dzień Histerii i Egocentryzmu w USA
zbieramy i  nawlekamy histerii się nie damy

Jarząb pospolity, jarzębina (Sorbus aucuparia L. Sp.)
- gatunek drzewa należącego do rodziny różowatych. Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji, zachodniej Syberii.Dorasta do 15 m wysokości.Liście złożone z 9-15 listków, pojedynczo piłkowanych, u nasady całobrzegich, skrętoległe. Od spodu szaro owłosione.Kwiaty zebrane w gęste, owłosione kwiatostany.Owoce jarzębiny są kuliste, pomarańczowe, czerwone, cierpkie i gorzkie przed przemrożeniem, pojawiają się od lipca do października.





j


Owoce wykazują działanie przeciwzapalne w drogach moczowych i przewodzie pokarmowym. Są stosowane pomocniczo w przypadku zaburzeń trawiennych. Zawarta w nich witamina C i prowitamina A wspomagają leczenie awitaminozy. Może znaleźć tez zastosowanie przy arteriosklerozie oraz w nadciśnieniu. W przypadkach niedomagania nerek, wątroby spożywa się proszek z suszonych owoców. Sok z jarzębiny stosuje się przy niedokwasocie.


Do wykonania jesiennej pracy plastycznej z jarzębiną będzie potrzebna biała kartka, duży kawałek tektury (może być bok pudełka) klej, szpilki, ołówek, korale jarzębiny oraz ususzone w książce liście. Kartkę należy nakleić na tekturę. Gdy klej wyschnie, naszkicować na kartce kontur liścia klonu, a następnie na ołówkowej linii przypinać szpilkami korale jarzębiny. Z suchych liści układa się ramkę dookoła kartki i przymocowuje ją klejem. W podobny sposób można tworzyć inne obrazki, niekoniecznie z motywami jesiennymi. Nawleczone na nitki korale jarzębiny warto też ułożyć w kompozycję przypominającą kiść winogrona.


 Właściwości lecznicze rośliny były znane w średniowiecznej Europie. W lecznictwie ludowym stosowano ją jako lek wzmacniający i poprawiający pracę serca, a nalewkę przepisywano na obniżenie pobudliwości płciowej u mężczyzn.

 Owoce jarzębiny odnaleziono w osadach neolitycznych sprzed kilku tysięcy lat. Już za czasów rzymskich łowcy ptaków wabili je owocami jarzębiny, stąd pochodzi nazwa łacińska tej rośliny ("aucupare"- polować na ptaki). Dla plemion germańskich, słowiańskich i celtyckich jarzębina była rośliną magiczną. Wiązały się z nią liczne przesądy i zabobony. Gałązka jarzębiny powieszona nad łóżkiem młodego chłopca lub dziewczyny miała "nieskromne chęci uśmierzać". Wierzono we wrózebną moc jarzębiaka: kiedy jesienią zaczynał zrzucać czerwone korale, miało być to zapowiedzią wojny, epidemii lub klęski nieurodzaju, ale równocześnie wplatano go w wieniec dożynkowy po to, by zboże urodziło się dorodne. Germanie poświęcali ją bogowi burzy. W przeszłości jej owoce wykorzystywano podczas polowań jako przynętę na ptaki.



 Cykata z owoców jarzębiny. Owocostany z szypułkami wrzucamy do wrzątku na 3-5 minut. Po wyjęciu natychmiast przekładamy do syropu (na 1 1kg jarzębiny z szypułkami dajemy 1,2 kg cukru i 3 szklanki wody). Podgrzewamy do wrzenia, zdejmujemy z ognia i pozostawiamy na 10-12 godzin. Czynność te powtarzamy 3-4 razy, przy ostatnim gotowaniu dodajemy 3-4 g kwasku cytrynowego, dzięki czemu jarzębina zachowa czerwony kolor. Jarzębinę wyciągamy z syropu i pozostawiamy na sicie, aby odciekła. Następnie osuszamy ją w średnio nagrzanym piekarniku lub zalewamy w słoikach syropem



  • Powidła z owoców jarzębiny mają właściwości przeciwbiegunkowe
  • Owoce jarzębiny sa pokarmem dla wielu ptaków, jak jemiołuszki i orzechowki, oraz dla zwierzyn, przede wszystkim lisów i borsuków
  • Jarzębina stanowi źródło wosku dla pszczół
  • Jest odporna na pyły i spaliny, nadaje się w związku z tym do obsadzania dróg i ulic. Oczywiście owoce mają wówczas tylko znaczenie dekoracyjne, a nie spożywcze czy lecznicze.
  • Kiedyś węgiel drzewny otrzymywany z jarzębiny służył do wyrobu prochu strzelniczego.

    Jarzębina od dawna była drzewem czczonym i cenionym przez ludy pogańskie. W Islandii uchodziła za drzewo święte. Gałązki kładzione na grobach miały być amuletami przeciwko złym mocom.
    W Skandynawii po dziś dzień wierzy się iż jarzębina chroni przed nieszczęściem.
    W Niemczech wierzy się iż gałązki jarzębiny chronią przed piorunami i dlatego na dachach wiesza się bukiety i wieńce z nich.

    Dżem z jarzębiny

    Świetny dodatek do mięs, na zimno i ciepło. Składniki konfitury: kilogram dorodnych, dojrzałych jagód jarzębiny, po 0,5 kg dojrzałych gruszek i kwaskowych jabłek, szklanka wody źródlanej i 3 szklanki cukru. Wykonanie: jarzębinę przemrozić najpierw w lodówce przez 2-3 dni. Następnie zalać wrzątkiem, odstawić na 10 minut i odcedzić. Przełożyć do rondla. Dolać szklankę wody i gotować pod przykryciem, aż zacznie pękać. Następnie, gdy jagody jarzębiny wciąż będą gorące, przetrzeć je przez sito. Wrzucić do rondla, dodać cukier i wymieszać. Rondel postawić na niewielkim ogniu. Po kilku minutach dodać wcześniej obrane, pokrojone i pozbawione gniazd nasiennych jabłka oraz gruszki. Wszystko smażyć, aż owoce staną się szkliste. Gorący dżem przełożyć do wygrzanych słoików. Szczelnie zamknąć i trzymać w ciemnym i chłodnym miejscu.
    korale, wianek, ozdoby stołu, ozdoby ramki, stempelki, ozdoba świeczki, lampion, nalewka, dżem...
    Papa
    nie dajcie się deszczowi
    ściskam ciepło

Komentarze

Popularne posty