bobble;) bańkujemy

 



 








 



Z czego robić bańki mydlane? Można przygotować własny płyn (np. 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny) lub kupić gotowy. Przygotowanie dobrego płynu wymaga sporo pracy, woda z kranu ma różną twardość w zależności od regionu lub nawet dzielnicy, co wpływa na efekt końcowy. Można wypróbować wodę destylowaną.

1. 150ml płynu do mycia naczyń Fairy Original, 350ml wody, 2 łyżeczki cukru
2. 1 litr wody + 2 lub 3 filiżanki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny


życie jak bańka myd­la­na - piękne, dopóki nie pęknie. 
Do naszego małego eksperymentu spokojnie możemy dodać zwykłą wodę z kranu (wersja dla niecierpliwych) lub wody destylowanej dostępnej w każdym supermarkecie lub na stacji benzynowej (wersja dla cierpliwych). Woda destylowana sprzedawana jest w pięciolitrowych baniakach i kosztuje nie więcej niż 5 zł. W zależności od jakości wody w naszych kranach, woda destylowana może okazać się ważnym składnikiem.

Le­piej jest zos­tać zam­kniętym w bańce myd­la­nej, niźli w próżni.  

Gliceryna dodaje naszym bańkom mydlanym wytrzymałości, sprężystości i pięknych kolorów. To dzięki niej powstaną nam naprawdę duże bańki mydlane. Składnik ten kupicie w każdej aptece w małych plastikowych buteleczkach. Koszt gliceryny – do 2 zł. Mała buteleczka wystarczy nam na zrobienie kilku litrów płynu.

bubble art;)


Rola mydła polega na zmniejszeniu napięcia powierzchniowego w wodzie, z której robi się bańki. Samo zmniejszenie napięcia powierzchniowego nie wystarczy do zrobienia bańki mydlanej, rola mydła polega również na stworzeniu cienkiej warstwy na powierzchni wody (z obydwu stron) – dzięki temu otrzymujemy cienką (kilka mikrometrów) trójwarstwową błonę, której konstrukcję utrzymuje zmniejszone napięcie powierzchniowe wody. Z formalnego punktu widzenia błona tworząca bańkę jest liotropowym ciekłym kryształem, podobnie jak błona komórkowa.

 


Tęczowe barwy bańki mydlanej powstają w wyniku zjawiska iryzacji.

  - przyrząd, przez który zrobimy bańki, czyli np. zwykła słomka (trzeba jeden koniec przeciąć nożyczkami tak aby ta końcówka rozszerzyła się, przez ten koniec wyjdą bańki) lub wygięty odpowiednio drucik (tak, aby na jednym z jego końców stworzyć okrąg, przez który wyjdą bańki) lub kupiony już gotowy sprzęt,

- naczynie, w którym rozrobimy płyn do robienia baniek mydlanych (powinno być na tyle duże aby można było zanurzyć w płynie końcówkę przyrządu do robienia baniek,


- składniki na płyn: 1 litr ciepłej lub letniej wody, ok. 30ml płynu do mycia naczyń „Ludwik”, ok. 15ml gliceryny (dostać ją można w aptece). Gliceryna sprawi, że bańki będą trwalsze i kolorowe.


Komentarze

Popularne posty