Patchwork




 W XVI-wiecznej,  purytańskiej Anglii, kobiety, siedząc wieczorami przy lampie, z resztek zniszczonych ubrań i zużytych tkanin ręcznie zszywanych ze sobą, wyczarowywały narzuty, pledy i przeróżne ubrania dla całej rodziny. Tak zrodził się patchwork, od słów; patch - łata, work - pracować, metoda szycia polegająca na łączeniu małych kawałków materiałów ze sobą.  Początkowo spełniała jedynie funkcje użytkowe; ubrania nie tylko chroniły przed zimnem, ale często były jedyną, dostępną  formą odzienia. Najpierw, skrawki różnorodnych tkanin zszywane były ze sobą przypadkowo, później bardziej świadomie, ich kompozycja zaczęła uwzględniać wzory, kolory, a przede wszystkim rodzaje materiałów według zasady, by szlachetne tkaniny łączyć ze szlachetnymi: wełnę z wełną, jedwab z jedwabiem, bawełnę z bawełną.  Choć niecałe sto lat później sytuacja ekonomiczna na wyspach  poprawiła się, patchwork, wraz z osadnikami był już w Stanach Zjednoczonych robiąc karierę w trudnych warunkach „dzikiego zachodu”.





 łatka do łatki 






Patchwork – metoda szycia, w której zszywa się małe kawałki materiału (o podobnych geometrycznie kształtach, w większą całość, tworząc nowy wzór. Słowem tym określa się także pracę wykonaną tą techniką.



  Amerykański patchwork, zwany "quiltem" (quilting - pikowanie), zszywany jest z maleńskich kawałków tkanin, na przykład skrawków starych ubrań po to, aby uzyskać mnijeszych lub większych rozmiarów płaszczyzny stające się kołdrami, narzutami, poduszkami oraz wszelkiego rodzaju ozdobnymi drobiazgami z materiału. 





  Osobnym tematem inspiracji są nazwy poszczególnych wzorów: Do klasycznych i najpopularniejszych należą Domek z bali, Gwiazda Betlejemska, Niedźwiedzie łapy, Muszki, Dookoła świata, Morskie fale, Małpi chwyt, Okna na strychu, Ogród kwiatowy, Gwiazda Ohio czy Gonitwa dzikich gęsi. Sygnalizują one tęsknoty i możliwości ludzi zdobywających nowy świat. Z punktu widzenia badacza języka stanowią kopalnię informacji lingwistycznych, są świadectwem tworzenia się nowej kultury.. Każdy stan szczycił się osobnym repertuarem wzorów, a te znacznie różniły się między sobą. 



  W dawnych Stanach Zjednoczonych istniała tradycja nakazująca dziewczynie wychodzącej za mąż zrobić dwanaście patchworków do nowego domu, a ona sama dostawała w prezencie trzynasty, uszyty z jej własnych sukienek, gromadzonych dla tego celu już od dzieciństwa. Zaiste dosłowny symbol zmiany stanu i statusu społecznego kobiety - tu już nie ma odwrotu! 
wycinami
łączymy
i
łatkujemy







Komentarze

Popularne posty