Jesienne herbatki

Jesień jesień, a jakby już zima
trochę śniegu
trochę słońca

 coraz ciemniejsze popołudnia
ciepłe południa
zimne wieczory

a na wieczory
książka
garść inspiracji
i herbata


Temperatura wody po zagotowaniu po 3-4min to ok.95*C, dopiero po 12-17min woda osiąga temperaturę odpowiednią do parzenia zielonej lub białej herbaty, czyli 70-85*C.


Herbata Biała
parzenie: 7-9min/ 70-80*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 4-5x
Herbata Biała aromatyzowana
parzenie: 7-9min/ 75-85*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 4-5x
Herbata Zielona chińska
 parzenie: 3-4min/ 75-90*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3-4x
Herbata Zielona japońska
 parzenie: 2-2,5min/ 60-75*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3-4x
Herbata Zielona Gunpowder
 parzenie: 3-4min/ 70-80*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3x
Herbata Zielona aromatyzowana
 parzenie: 3-4min/ 80-90*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3x
Herbata Żółta
 parzenie: 2-3min/ 75-80*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3-4x
Herbata Niebieska Oolong
 parzenie: 5min/ 90-95*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 6-7x
Herbata Czarna
 parzenie: 4-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 1-2x
Herbata Czarna Darjeeling
 parzenie: 3-3,5min/ 90-95*C/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 1-2x
Herbata Czarna aromatyzowana
 parzenie: 4-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 1-2x
Herbata Czerwona Pu-erh
 parzenie: 3-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3-4x
Herbata Czerwona aromatyzowana
 parzenie: 3-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 3-4x



Herbata Rooibos
parzenie: 3-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 2-3x
Herbata Owocowa (na bazie hibiskusa)
parzenie: 3-5min/ 95*C biały wrzątek/ 1 łyżeczka na 250ml/ zaparzać 1x
Herbata Yerba Mate (nie dotyczy tradycyjnego przenia/ tylko cocido)
parzenie: 2-3min/ 60-80*C/ 6 łyżeczek na 250ml/ zaparzać 6-7x
Herbata Ziołowa
parzenie: 10-15min/ 90-95*C/ 3 łyżeczki na 250ml/ zaparzać 1x

 

Jak głosi legenda wszystko zaczęło się pewnego pięknego dnia w 2737 roku p.n.e. w Chinach. Tego dnia cesarz chiński - Szen Nung , zielarz i uczony, który ze względów higienicznych pił przegotowaną wodę, wypoczywał pod drzewem dzikiej herbaty, wiał lekki wiatr , jego podmuch spowodował, że kilka listków wpadło do dzbana z wodą. Oczywiście cesarz zapatrzony w piękno natury nie zauważył tego, dopiero pijąc swój napój poznał smak , który go oczarował.

Inna opowieść przypisuje początek herbacie mnichowi o imieniu Bodhidharma , który postanowił przez 7 lat medytować nie mrużąc oka. Gdy do końca kontemplacji został mu jeden dzień powieki zaczęły mu się zamykać , zerwał więc kilka liści z drzewa, pod którym się znajdował i zaczął rzuć. Od razu opuściło go zmęczenie .Tak wyglądał początek herbaty
w Indiach.

Japończycy mają inne, swoje zakończenie historii tego mnicha. Zmęczenie, które go opanowało przypisał powiekom, wyrwał je więc i rzucił na ziemię. W tym miejscu natychmiast wyrósł krzew herbaty, zerwał kilka listków i zaczął rzuć. Jak się można domyślić zmęczenie mu przeszło.


Do produkcji herbaty używane są trzy odmiany, które pochodzą z rodziny kamelia (Camellia).
Camellia sinensis - herbata pochodząca z Chin, osiągająca wysokość 3 - 4,5 metra, rośnie nawet do 100 lat.
Camellia assamica - wywodząca się z Assamu. Właściwie jest to drzewo, gdyż rośnie do 15 - 18 metrów. Liście produkuje do 40 lat.
Camellia assamica subspecies lasiocalyx - roślina ta pochodzi z Kambodży, osiąga około 4,5 metra wysokości i używa się jej do krzyżówek.
 
 
 FOP - Flowery Orange Pekoe - jest to herbata zrobiona z pierwszego liścia pędu i końcowego pączka. Są w niej młode, miękkie, delikatne listki i tipsy.

GFOP - Golden Flowery Orange Pekoe - jest to herbata ze 'złotymi tipsami' , czyli koniuszkami złocistożółtych pączków.
TGFOP - Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - jest to herbata zawierająca duże ilości złotych tipsów.
FTGFOP - Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - jest to FOP o bardzo wysokiej jakości.
SFTGFOP - Special Finest Tippy Golden Flowery Orange Pekoe - najwyższej jakości FOP.
OP - Orange Pekoe - jest to herbata o długich, spiczastych liściach, większych od FOP, rzadko zawiera tipsy.
P - Pekoe - herbata z krótszych, mniej delikatnych liściach niż OP.
FP - Flowery Pekoe - liście te zwijane są w kulki.
PS - Pekoe Souchong - zawierają krótsze i twardsze liście niż P.
S - Souchong - herbata o dużych liściach, które zwija się podłużnie otrzymując nierówne kawałki. Często są to herbaty chińskie "dymne".
- herbaty o liściach łamanych
 
 
 
 
 
filiżance czarnej herbaty znajduje się 25- 110 mg kofeiny. Im herbata jest mniej poddawana obróbce, tym mniej ma tego związku.



Herbata biała

Herbatę białą otrzymuje się z delikatnych, nierozwiniętych pączków zbieranych wczesną wiosną. W tym stadium listki pokryte są drobniutkimi białymi włoskami. Listki nie są poddawane procesowi fermentacji, a jedynie delikatnie suszone. To sprawia, że wartościowe substancje zostają zachowane w wysoce skoncentrowanej formie. Biała herbata ma działanie orzeźwiające, wspomaga koncentrację zawiera dużo witaminy C oraz kofeiny. Zalecane jest picie białej herbaty zamiast kawy, równie silnie pobudza, a jest przyjazna dla organizmu - nie podnosi ciśnienia tętniczego. Jest również środkiem, który redukuje objawy napięcia i stresu. Posiada najsilniejsze właściwości antyoksydacyjne. Zawiera polifenole, chroniące organizm przed atakiem wolnych rodników, które są odpowiedzialne za proces starzenia się organizmu. Dlatego nazywana jest często „eliksirem młodości”, wpływając nie tylko na ciało ale i duszę.

Herbata zielona

Jest to herbata, której świeżo zerwane liście pozostawia się do przeschnięcia, a następnie
w wyniku obróbki cieplnej powstrzymuje się proces fermentacji. Dlatego też herbaty te są inaczej nazywane niefermentowanymi. Produkcja odbywa się mechanicznie, ale w wielu rejonach Chin stosuje się metody ręczne, zwłaszcza do produkcji najlepszych herbat.
Zielone herbaty mają barwę żółtozieloną.

Zielona herbata zawiera m.in. witaminy A, B, B2, C, E, K oraz wiele minerałów (fluor, żelazo, sód, wapń, potas, cynk). W zielonej herbacie znajdziemy bogactwo polifenoli, garbników, teiny, fluoru. Teina znana jest z tego że, ułatwia koncentrację i poprawia pamięć. Polifenole opóźniają proces starzenia się komórek. Garbniki pomagają zwalczać wirusy i bakterie. Wysoka zawartości fluoru pozytywnie wpływa na zęby, chroniąc je przed próchnicą oraz odświeża oddech.

Herbata Oolong

Herbata ta inaczej jest zwana półfermentowaną i produkowana jest w Chinach i Taiwanie. Liście na oolongi zaraz po zbiorze są poddawane obróbce. Proces fermentacji jest krótszy niż w przypadku herbat czarnych, odbywa się w ok. 20% a liście pozostają całe, nie są połamane przez zwijanie.
Natomiast oolongi z Taiwanu poddawane są procesowi fermentacji w 60 %, dlatego są ciemniejsze i dają ciemniejszy napar. Pomiędzy herbatą zieloną a oolongiem jest puszong, czyli inny rodzaj herbaty o jeszcze krótszej fermentacji, który jest wykorzystywany jest do produkcji herbat jaśminowych i in. aromatyzowanych.

Herbata Czerwona

Czerwona herbata jest herbatą półfermentowaną. Szczególnym uznaniem wśród herbat czerwonych, cieszy się chińska Pu-Erh. Należy ona do najpopularniejszych herbat stosowanych w odchudzaniu Sprzyja obniżeniu poziomu cholesterolu i regulacji ciśnienia krwi. Zawiera między innymi: garbniki, alkaloidy, flawonoidy, minerały (wapń, magnez, cynk, mangan, miedź, selen) oraz witaminę C. Od dawna znane są jej właściwości przeciwutleniające, odtruwające organizm i oczyszczające go z toksyn. Ponadto pu-erh, jak większość czerwonych herbat, działa pozytywnie na wątrobę i łagodzi skutki spożycia alkoholu.

Herbata czarna

Herbata czarna jest najbardziej znaną ze wszystkich herbat. Ten rodzaj herbaty znany jest wszystkim, jest to całkowicie sfermentowana herbata co nadaje jej intensywnej barwy, smaku i aromatu.
W zależności od regionu w jakim są produkowane istnieją różnice w metodach obróbki. Zawsze jednak istnieją cztery podstawowe etapy: więdnięcie, zwijanie, fermentowanie
i suszenie.
Liście do więdnięcia są rozkładane, w przypadku uzyskiwania lepszych odmian w cieniu, tak długo, aż będą miękkie, aby przy zwijaniu nie popękały. Następnie liście są zwijane
i rozkładane na trzy i pół godziny w wilgotnym powietrzu, by wchłonęły tlen. Barwa liścia zmienia się z zielonej na rdzawoczerwoną. Zwijanie w niektórych fabrykach odbywa się jeszcze ręcznie, ale większość używa maszyn. Sfermentowane liście są poddawane paleniu, któremu zawdzięczamy ciemny kolor herbaty. Odbywa się to w gorących piecach lub przepuszcza się herbatę przez tunele gorącego powietrza. Można jednak spotkać w Chinach fabryki, w których palenie odbywa się tradycyjnie w rondlach na otwartym ogniu.
Czarna herbata zawiera dużo flawonoidów. Flawonoidy wzmacniają naczynia krwionośne. Hamują rozwój bakterii w układzie pokarmowym i pobudzają go do wydzielania soków trawiennych. Znany jest również dobroczynny wpływ flawonoidów na ciśnienie krwi.

Herbaty aromatyzowane

Do ich produkcji są wykorzystywane wszystkie w/w typy herbat, do których w ostatnim stadium, przed pakowaniem, poddawane są obróbce, podczas której dodawane są przyprawy korzenne, ziołowe, płatki kwiatów lub esencje owocowe.
Z dodatków urozmaicających smak stosuje się między innymi kwiaty jaśminu, róży, bławatka lub malwy oraz kawałki owoców, m.in. mango, ananasa, pomarańczy, wiśni, czarnej porzeczki, jabłek czy truskawek. Popularnym dodatkiem jest także trawa cytrynowa. Do aromatyzowania służą też przyprawy korzenne takie jak imbir, cynamon czy żeń-szeń.
 
 
dostępne w Biedronce;)

„Jakość herbaty to decyzja, którą podejmują usta.”


HERBATA
TEMP. WODY
CZAS PARZENIA
Biała
70-80 °C
1-3 min.
Zielona
70-90 °C
1-3 min.
Oolong
90-95 °C
ok. 1,5 min.
Pu Erh
90 °C
2-4 min.
Czarna
95-100 °C 
2-3 min.



Herbata zawiera teinę. Ma ona działanie pobudzające i psychostymulujące. Ten popularny napój pogarsza wchłanianie żelaza. Spożywanie dużej ilości może doprowadzić do anemii.

 Ze względu na swoje właściwości, herbata to doskonały nawóz pochodzenia organicznego. Umieść torebkę po herbacie na dnie doniczki, zakrywając zrobiony w niej otwór. Dzięki temu herbata nie tylko odżywi roślinę, ale zapobiegnie wyciekaniu z doniczki nadmiaru wody.
 
 Gdy nalewasz wodę do kąpieli, umieść pod kranem 2-3 torebki zielonej herbaty. Antyoksydanty zawarte w zielonej herbacie nawilżą twoją skórę, niosąc jej ukojenie.
 
 
 „Herbatę się pija, by zapomnieć o hałasie świata.”

Po zaparzeniu herbaty, użyj torebek do przetarcia nimi mebli.

William Gladstone:
„Jeśli jet ci zimno, herbata cię ogrzeje.
Jeśli jest ci gorąco, herbata cię ochłodzi.
Jeśli jesteś pobudzony, herbata cię uspokoi.”
 Umieszczenie na twarzy kilku ciepłych, wilgotnych torebek herbaty zwęża pory i redukuje cienie pod oczami.

 Składniki zawarte w czarnej herbacie bardzo skutecznie usuwają kurzajki.

„Herbata to instant mądrości – wystarczy dodać wody!”
 Torebki herbaty możemy trzymać w lodówce lub koszu na śmieci, gdyż neutralizują przykre zapachy. Możesz skropić torebki herbaty olejkiem np. lawendy i położyć je w samochodzie. 

 Herbata do mycia naczyń. Jeżeli jesteś uczulony na detergenty, możesz śmiało użyć do mycia herbaty zamiast nich.

 Ciepły okład przyspieszy zmianę barwy siniaka, a także zmniejszy obrzęk i ból.



Komentarze

Popularne posty